Tobe Hooper filmje, az 1974-es A texasi láncfűrészes mészárlás (vagy eredetiben: The Texas Chainsaw Massacre) egy korszakalkotó klasszikus. Pont azért parodizáltam ki ebben a videóban, mert szeretem és egy jó filmnek tartom. Valahogy úgy vagyok a filmekkel, mint a tanárokkal. Ugyanis kétfajta tanárt lehet jól kifigurázni: a nagyon rosszat és a nagyon jót. Az átlagost, a szürkét azt nem. És ez a film nyilván valóan a jó kategóriába esik.
Nem úgy, mint a folytatásai. Nem is igazán értem, hogy például A texasi láncfűrészes mészárlás második részét hogy gondolta az alkotó. Hangulatában annyira más az elődjénél, mintha nem is ugyanabban az univerzumban lenne. Érdekes, hogy a Péntek 13. vagy a Halloween franchiseból a gyengébben sikerült példányok is a nézhető kategóriába sorolhatók, míg a The Texas Chainsaw Massacre folytatásai között vannak konkrétan nézhetetlen darabok is. Nem véletlen, hogy egyes folytatások inkább törlik az összes korábbi film eseményét és az 1974-es eredeti folytatásaként jelölik meg magukat. Egyébként pont ez a téma a Sikoly 5. részében.
A film egy narrációval indul, ami arról igyekszik meggyőzni minket, hogy egy igaz történetet fogunk látni. Nos, ez nem igaz, vagyis nem teljesen. A történet tényleg valós ihletetségű, de ennyi. Se több, se kevesebb. Valahogy úgy kell elképzelnünk, mintha olvasnánk egy hírt egy érdekes gyilkosságról a kedvenc blogunkban, majd anélkül, hogy jobban belemélyednénk az esemény hátterébe, inkább köré építjük saját sztorinkat, karaktereinket és helyszínűnket.
Ez persze nem von le a filmélményből, csak nem árt tisztában lenni vele. Bőrpofa karaktere, a néma, maszkos gyilkos aztán egy sor hasonló slasher ikon alapjául szolgált, a láncfűrészes mészárlás sztorijának elemei pedig sorra köszönnek vissza a modernebb filmekben. A Halálos kitérő franchiseban például megjelenik a kutas bá’, aki egyébként a gyilkos klán faterja, de az autótemető is visszaköszön benne, stb.
És hogy hogyan jön Obi-Wan Kenobi mindehhez? Nézd meg a videóban.